AŞURE


Efendim geldik gene güzel bir Muharrem ayına Ramazandan sonra en hayırlı aydır Muharrem ayı ve aşurede evlerimizde genelde Muharrem ayında pişer.Ben ilk gün yapamadım ama pazar günü kalkarkalmaz başladım aşure yapmaya.Bu sene aşuremi yeni komşularımlada paylaştım buda benim için daha bir güzel oldu.Ben tarifime geçmeden önce tekrar muharrem ayınızı kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim.Sevgiyle kalın..

Malzemeler: 2 su bardağı buğday,1 su bardağı nohut,1 su bardağı kuru fasülye,kayısı,incir,kuru dut,kuru üzüm,kavrulmuş fındık,1 bardak süt,biraz gül suyu,şeker ve su.
Yapılışı:buğday,nohut,fasülye akşamdan ıslanır,ilk önce bol suyla bunlar tencereye koyulur bu malzemeler pişmeye yakın diğer malzemeler de eklenir ölçüleri yazmadım çünkü isteğinize göre ayarlarsınız ha unutmadan fındıklar en son çünkü çok pişince nohut gibi olur.Tabi bu işlemler 2 saati buluyor en son olarak da şekerini ayarlayın ve süt ekleyin birazda gül suyu.Bütün malzemeler iyice piştikten sonra kaselere alıp dilediğiniz gibi süsleyerek servis yapabilirsiniz.Üzerindeki süslere Osmanlıda çeyiz denirmiş(Geçen seneki aşuremdede yazmıştım),ne kadar çok süslenirse çeyizide o kadar güzel olur.Afiyetle.....

3 yorum:

Damak Tadı

Canım, Allah kabul etsin..Ne bereketli bir ay değilmi Muharrem ayı??Nerdeyse kazanlarla kaynıyor aşureler ve hemen hemen her evde pişiyor..Ellerine sağlık canım benim..Komşunda çok şanslı olduğunu ilerleyen günlerde görecek..))


Kocaman kocaman öpüyorum yanaklarından bitanem..))

fatosun mutfagından...

gülizarcım allah kabul etsin hayatım..çok güzel görünüyor..sevgiler

Esin (Huysuzbalık)

Merhaba. Bloğunuyeni keşfettim çok güzel tariflerin var. Ellerine sağlık. Bu arada aşureyi kadehte sunmak çok iyi fikir. Sevgiler...

GÜLİZAR'LA LEZİZ TATLAR....   © 2008. Template Recipes by Emporium Digital

TOP