YAZ ÇORBASI

Yaz çorbası nam-ı diğer ayranlı çorba Anadolu'nun bir çok yöresinde yapılan bir çorba.Yapımı çok kolay bizim yörede yapılmıyor ama keşkek'in malzemeleri var içinde.O yüzden bana pek yabancı gelmedi. Ölçülerini yazmayacağım arzuya ve kişi sayısına göre değişir.Afiyetle efendim..

Malzemeler:
Buğday yarması,Nohut,Mısır,Fasülye,dere otu,yoğurt,tuz ve su.

Yapılışı; yarma,nohut ve fasülye bir gece önceden ıslatılır.Daha sonra hepsi bir arada bir güzel pişirilir,bu karışım soğurken yoğurt koyu ayran kıvamında hazırlanır.Başka bir kaba pişen karışım konulur,sonra mısır eklenir(ben konserve mısır kullandım.)daha sonra koyu ayran yavaş yavaş kaba dökülür,bir güzel karıştırdıktan sonra dere otu ile süslenir.Dolapta 4-5 saat bekletilir,eğer vakit yoksa beklememek için içine buz atabilirsiniz.Afiyetle efendim...

5 yorum:

Deniz Bilge

Canım ellerine sağlık,
Hamileliğimizde ne çok yerdik birden o günleri hatırladım.Bende keşkekten yaparım soğuk soğuk tam bir yaz çorbasıdır.

Özlem

Biliyor musun. Annem de buna benzer bir çorba yapar, o da içine buz taneleri de koyuyor. Biz buz taneleri içinde varken içeriz çorbayı. Bazılarına garip geliyor ama yazın öyle güzel oluyor ki. Biz çok severiz bunu. Ellerine sağlık.

Sevgiler.

meryem

Anadolu nun buğdayı fasulyesi ve mısırıyla yapılan çorba lezzetli olmaz mı...Ohhh miss gibi anadolu kokuyor.Ellerine sağlık..

Gazoz Agaci

Merhaba,
İskenderunda buna Teble diyorlar, gerçekten çok güzel oluyor.
Sevgiler..

yildiz

Canım merhabalar ,
ellerine sağlık nefis görünüyor iftara bu çorbayı yapmalı tarifi alıyorum ..
Canım bu benim yeni blogum henüz taşınmadım daha doğrusu blogcunun bir sürü sorununa rağmen blog arkaşlarımdan ayrılamıyorum bakalım ne zaman taşınacağım ...
Şimdilik http://blogcu.com/ofisyemekleri/ ndeyim...Sevgiler...

GÜLİZAR'LA LEZİZ TATLAR....   © 2008. Template Recipes by Emporium Digital

TOP