ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR

Bahar geldi sofralarda çeşitler çoğalmaya başladı işte mayıs ayında pazarları süsleyen enginar.Tam bir karaciğer dostu :)) çok hafif ve sağlıklı bu zeytinyağlıyı özellikle akşam yemeklerinize tavsiye ederim,hem çok hafif hemde göze çok güzel hitap ediyor.Güzel bir hafta sonu dileğiyele...

Malzemeler: 5 adet enginar,1 su bardağı bezelye,1/2 çy bardağı zeytinyağı,1 adet limon suyu,1-2 adet kesme şeker,2 adet ortaboy havuç,1 adet soğan ve 1 adet irice bir patates ve tuz.
Yapılışı:Zeytinyağ ile yemeklik doğranmış soğan bir güzel kavrulur,bezelye ve havuç ilave edilir.Onalar bir taraftan pişerken patates soyulur ve küp küp doğranır(patatesi enginarla ekliyorum çünkü çok pişince dağılır). sonra patatesler,kesme şeker,tuz ve limonda eklenip karışırılır,en son olarak enginarlar kapak gibi kapatılır ve enginarların hizasında azıcık su eklenir ve kısık ateşte pişirilir.1 gece dolapta bekletirseniz daha iyi olur,daha öncede bahsetmiştim sütlü tatlılar ve zeytinyağlılar 1 gece beklerse daha güzel olur diye.Afiyet olsun..

GÜLİZAR'LA LEZİZ TATLAR....   © 2008. Template Recipes by Emporium Digital

TOP